Tarih, Enformatik Çerçevesinde Ele Alındı

13-14 Ekim 2014 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Genel Kurul Salonu’nda Uluslararası Enformatik Çerçevesinde İncelemeler Kongresi 2: Tekno & Tarih üniversitemiz Enformatik Bölümü, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Cumhuriyet Tarihi Anabilim Dalı, Avrupa Birliği Uygulama ve Araştırma Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (BUYAMER)’nin katkılarıyla başarıyla gerçekleştirilmiştir.

İlk gün sırasıyla Prof. Dr. Sevinç GÜLSEÇEN, Prof. Dr. Ali ARSLAN ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut AK’ın açılış konuşmaları ile başlayan kongre, Doç. Dr. Ufuk KOCABAŞ’ın Yenikapı Batıklarının Dokümantasyonu ile ilgili sunumu ve ardından teknoloji ve tarihin ele alındığı bir bildiri oturumu ile devam etmiştir. Üniversitemiz Genel Sekreteri Metin KÜÇÜK’ün de iştirak ettiği kongremiz öğleden sonra Prof. Dr. Fethiye ERBAY, Yrd. Doç. Dr. Hasan Fırat DİKER ve İzzet ESENMüzecilikte Güncel Teknolojilerin Kullanımı” panelinde sırasıyla, Teknoloji İle Değişen Müze Algısı, Topkapı Sarayı Müzesi Silah Seksiyonunda Medya Araçlarının Kullanımı, Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Örneği konuları hakkında bilgi paylaşımında bulunmuştur. Günün kapanışı ise Yandex Proje Müdürü Leonid Chernyy Yandex’in panoramik çekimleri hakkındaki çalıştay ile yapılmıştır.

Kongrenin ikinci günü Yunanistan Ionian University’den Petros KOSTAGIOLAS’ın “Müzeler için entelektüel sermayenin yönetimi” isimli konuşması ile başlamıştır. İki farklı bildiri oturumunun ardından “Tarihi Eserlerde Yazılım Teknolojileri ve Veritabanı Kullanımı” panelinde Yrd. Doç. Dr. İmran Göker, Yunis KAHRAMAN, Pınar ÇAKAR, Atilla SARAÇ ve Cem ARICA tarafından sırasıyla Arkeolojik Kalıntılarda Üç Boyutlu Canlandırma, Amasya Bayezıt Yazma Eser Kütüphanesi Örneği, Yazma Eserler İçin Teknoloji Uygulamaları ve Kapalıçarşı’da Mesleki Bilginin Yönetilmesi ve Kuşaklara Aktarılması konuları ele alınmıştır. DIGIFLAME PRODUCTIONS’dan Genel Müdür Serkan SEMİZ ve Serhan BARUT, tarihi filmlerde kullandıkları özel efektleri ve bu efektlerin yapım aşamasını içeren üç farklı kısa film göstermiş ve ardından çalıştay katılımcılarının sorularını yanıtlamıştır.

Kongrenin kapanışı Prof. Dr. Sevinç GÜLSEÇEN, Prof. Dr. Ali ARSLAN ve Yrd. Doç. Dr. Zümrüt ECEVİT SATI’nın konuşmaları ile sona ermiştir. Kapanışın ardından Kapalıçarşı Esnafları Derneği’nin katkıları ile Kapalı Çarşı’da tertiplenen Gala yemeğinde, Prof. Dr. H. Rıza GÜVEN, Prof. Dr. Sevinç GÜLSEÇEN, Prof. Dr. Ali ARSLAN ve Yrd. Doç. Dr. Zümrüt ECEVİT SATI’ya dernek yönetim kurulu üyeleri Atilla SARAÇ ve Cem ARICA tarafından teşekkür belgesi takdim edilmiştir. Ardından Prof. Dr. H. Rıza GÜVEN, dernek yönetim kurulundan Atilla SARAÇ’a konferansa vermiş oldukları değerli katkılardan dolayı teşekkür belgesi takdim etmiştir.

17/10/2014
1293 defa okundu

İstanbul Üniversitesi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00