Taslak Program

1. Gün

2. Gün

09:00-10:00
Kayıt

09:00-10:00
Kayıt

10:00-10:30
Açılış

10:00-10:30
Davetli Konuşmacı
"Why Just the Economic Perspective Is Not Enough: Intellectual Capital Management for Museums"
Petros KOSTAGIOLAS
Ionian University (Yunanistan)

10:30-10:45
Ara

10:30-11:30
Bildiri Oturumu
Çocuk Eğitiminde Televizyonun Rolü: 'Hanedan' Eğitim Programı, Hülya Semiz Türkoğlu, Süleyman Türkoğlu (İstanbul Üni.,Türkiye)
Tarihi Dizilere Toplumsal Tepkiler Neden Kaynaklanıyor?: Muhteşem Yüzyıl Tepkileri Örnek Olay İncelemesi, Feridun Nizam (Fırat Üni., Türkiye)
Ekşi Sözlük Sitesinde Muhteşem Yüzyıl Yorumları Örneği ile Tarihin Sosyal Medyada Magazinleşmesi ve Temsil Biçimleri, Feridun Nizam, Zeynep Koç (Fırat Üni., Türkiye)
Tarih Bölümü Lisans 1. sınıf Öğrencilerinin Teknoloji Kullanımı, Kenan Çabuk (İstanbul Üni., Türkiye)
Is Technology a Monster Killing the Civilization or a Hero Writing the Rest of History?, Cem Turan (İstanbul Üni., Türkiye)

10:45-11:15
Davetli Konuşmacı
Doç. Dr. Ufuk KOCABAŞ
İstanbul Üniversitesi

11:30-11:45
Ara

11:15-12:30
Bildiri Oturumu
Transdisciplinary Project Using Augmented Reality: From Gallery Walk to Multilingual Multimedia Posters, Melda Yıldız (Kean Üni., ABD)
The Documentation of Yenikapı Shipwrecks, Ufuk Kocabaş, Taner Gülşen (İstanbul Üni., Türkiye)
Teknoloji ile Buluşan Nadir Eserler, Pervin Bezirci (İÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Bşk.,Türkiye)
İnternet Ortamında Tarihsel Bilginin Yönetimi (Osmanlı Araştırmaları Haber ve Bilgi Sitesi Örneği), Mehmet İpçioğlu (Necmettin Erbakan Üni., Türkiye)
Bilimsel Araştırma Yöntemi olarak Teknolojinin Doktora Düzeyi Tarih Araştırmalarında Kullanımı, Yunus Bor (İstanbul Üni., Türkiye)

11:45-12:45
Bildiri Oturumu
Transformations of the Book from Renaissance to the Digital Era: Common Values, Redefined Strategies and New Technologies, Christina Banou (Ionian Uni., Yunanistan)
Geleceğin Yeni Kültürel Aktarım Aracı: Mobil Derme, Fidan Bayraktutan (İstanbul Üni., Türkiye)
Who Does Want to Sit in History's Chair: Gamization as A Serious Alternative to Feel the Past, Cem Turan, Ali Bayır (İstanbul Üni., Türkiye)
Tarih Yüksek Lisans Çalışmalarında Teknolojinin Yeri ve Önemi, Enes Fatih İmre (İstanbul Üni., Türkiye)
Tarih Lisans Eğitiminde Teknoloji Kullanımı, Özge Polat, Musa Şeker (İstanbul Üni., Türkiye)

12:30-13:30
Öğle Yemeği

12:45-13:30
Öğle Yemeği

13:30-15:00
PANEL
Müzecilikte Güncel Teknolojilerin Kullanımı
"Teknoloji İle Değişen Müze Algısı", Prof. Dr. Fethiye ERBAY (İstanbul Üniversitesi)
“Topkapı Sarayı Müzesi Silah Seksiyonunda Medya Araçlarının Kullanımı”, Yrd. Doç. Dr. Hasan Fırat DİKER (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi)
"Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Örneği", İzzet ESEN (Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi)

13:30-15:00
PANEL
Tarihi Eserlerde Yazılım Teknolojileri ve Veritabanı Kullanımı
"Arkeolojik Kalıntılarda Üç Boyutlu Canlandırma”, Doç. Dr. Bora BOZ (Pamukkale Üni.), Yrd. Doç. Dr. İmran Göker (Okan Üni.)
"Amasya Bayezıt Yazma Eser Kütüphanesi Örneği", Yunis KAHRAMAN (Amasya Bayezıt Yazma Eser Kütüphanesi)
"Yazma Eserler İçin Teknoloji Uygulamaları ", Pınar ÇAKAR (Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı)
"Kapalıçarşı'da Mesleki Bilginin Yönetilmesi ve Kuşaklara Aktarılması", Atilla SARAÇ, Cem ARICA (Kapalıçarşı Esnafları Derneği)

15:00-15:15
Ara

15:00-15:15
Ara

15:15-16:30
Çalıştay-1
YANDEX PANORAMA

15:15-16:30
Çalıştay-2
DIGIFLAME PRODUCTIONS

17:00-19:00
GALA YEMEĞİ